Staré Hory

Staré hory sú horská obec ležiaca medzi svahmi Veľkej Fatry a Nízkych Tatier v Starohorskej doline. Pozostáva z viacerých osád: Horný Jelenec, Dolný Jelenec, Valentová, Rybô a Polkanová.

Obec vznikla ako banícka osada už v 13. alebo 14. storočí, kvôli čomu ju pokladajú za najstaršiu banícku lokalitu v okolí Banskej Bystrice. Spracúvalo sa tu striebro a meď, no v 18. storočí baníctvo začalo zanikať.

Staré Hory sú medzinárodne uznávaným Mariánskym pútnickým miestom. Je jedným z najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku. Na mieste sa totiž údajne zjavila Panna Mária. Dominantou obce je predovšetkým kostol Navštívenia Panny Márie, ktorý bol v roku 1990 povýšený pápežom na Baziliku Minor. Ďalšími sakrálnymi pamiatkami sú kaplnka svätej Anny, krížová cesta, niekoľko prícestných kaplniek a tiež prameň Studnička, ktorý podľa legendy vyliečil miestneho farára z ťažkej choroby. Staré Hory ročne navštívia tisícky turistov nielen zo Slovenska. Zanechávajú tu po sebe ďakovné tabule a nápisy za pomoc či vyriešenie rôznych problémov.

zdroj fotografií: Jozef Kotulič – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, Wikipedia

Miesto

Liptovské Revúce
časť Nižná Revúca, č. 84
Slovensko

Jednoduché pravidlá

  • minimálny pobyt 2 noci
  • silvestrovský pobyt minimálne 5 nocí
  • celoročne jednotná cena okrem Silvestra

kontaktujte nás

Telefón:
0903 204 340
E-mail:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
GPS:
48°55'52.3"N 19°12'39.2"E